Byla již v předu řeč, že oboje zboží koupil v roce 1558 rytíř Adam starší Herzan z Harasova. Ten utužil a vymyslel nové roboty. Mlýny téměř všecky jednak skoupil, jednak pobral. I na krčmáře po vesnicích si vzpomněl, po 6 bílých groších posudného (z každého sudu) jim uloživ. Skonal na jaře roku 1619. Té doby náleželo k panství lanšperskému 30 vesnic, mezi nimi se již Parník připomíná.
Po smrti pana Adama vládli jeho statky nevlídně synové jeho Zdeslav, Vilém Jiří a Jan a když poslední dva ještě téhož roku zemřeli, stal se pánem obou panství Zdeslav Herzan z Harasova. A protože toho času poddaní utiskováni byli, pozdvihli se všechny vesnice panství lanšperského a lanškrounského nechtějíce poddanství a člověčenství jemu slíbiti. Zdeslav Herzan obrátil se za tou příčinou ke králi žádaje, aby lid jeho poddaný z moci královské v poslušnost uveden byl. Král Ferdinand II. jmenoval 12 komisarů ze stavu panského a městského, kteří obě strany do Chrudimi na čtvrtek po navštívení Panny Marie pozvali a zde usmířili. Poddaní Zdeslava odprosili a ten opět slíbil úlevu v platech obilnicích i robotách. Také slíbil, že otcem zabrané a nezaplacené mlýny dá šacovati a zaplatiti
Dne 7. července 1622 prodal Zdeslav Herzan z Harasova panství lanškrounské a lanšperské za 183.000 kop míšenských knížeti Karlu I. Liechtensteinu, knížeti opavskému a krnovskému a toho času místodržícímu království Českého. Tak Dlouhá Třebová pod vládu domu Lichtensteinského se dostala, Lichtensteinové zřídili správu obou panství v Lanškrouně a od té doby spojeno oboje panství v jedno – Lanškrounské. Lanšperk byl nejspíš roku 1639 Švédy pobořen.
Prvním činem nového pána bylo, že hned roku 1624 městu Ústí pivo vařiti a víno prodávati zakázal., ač právo to samými českými králi stvrzeno měli.
Karel
zemřel 12. února
Z toho co tuto uvedeno, lze bezpečně souditi, že i naše obec jako Ústí a Třebová byla evangelická a že opět víru katolickou přijala.
Karel
Eusebius zemřel r.
Dalšími držiteli panství lanškrounského byli :
- Jan Karel (1732 – 1748)
- Josef Václav Vavřín (1772 – 1781)
- Alois Josef (1781 – 1805)
- Jan Josef (1805 – 1836)
- Alois Josef (1836 – 1858), jenž vládu statků svých synu svému Janu Marii Františku Placidovi , nynějšímu náčelníku rodu Lichtenštejnského zůstavil.
Alois Josef vystavěl roku 1801 kostel v České Třebové a Jan Josef chrám Páně v Dolní Dobrouči roku 1815.