Jdi na obsah Jdi na menu

Kronikář oznámil odchod

3. 9. 2019

img_20190715_202641.jpg

Dlouhá Třebová: Jak  potvrdí mnozí z blízkých lidí, již delší čas jsem se zaobíral myšlenkou na ukončení některých aktivit v obci, z důvodu únavy, nedostatku času,  což během léta dozrálo v rozhodnutí rozloučit se po patnácti letech s kronikařením a uvolnit místo potencionálnímu nástupci, nástupkyni.

V roce 2002 jsme s Petrem Valachem byli osloveni tehdejším starostou obce panem Bohuslavem Halvou, abychom si vzali na starost vydávání Dlouhotřebovského zpravodaje. Od té doby se počítá moje veřejná aktivita v obci, která pokračovala v různých obměnách dosud. Kronice a veřejnému životu v obci jsem věnoval "nejlepší" léta svého života a nelituji. Poznal jsem celou řadu fajn lidí, trávil hodiny a hodiny nad zažloutlými stránkami kronik, fotografiemi, hledal v nich informace, zajímavosti, souvislosti, vdechoval život zašlým vzpomínkám, oživoval památku na um a počiny dávných generací, poslouchal vyprávění starších pamětníků, zachytával události mých současníků. Budoval s lidmi z obce archiv, který je k dnešnímu dni úctyhodného rozsahu, a rozhodně se nemusíme za něho stydět. 

V roce 2006 jsem založil kronikářský web, který se na dlouhá léta stal hojně vyhledávaným zdrojem informací o naší obci. Jenže najednou se cosi zadrhlo. Již nejsem pro kroniku přínosem, ale spíše ji táhnu dolů. Moje kronikářská činnost stagnuje a já nechci dopustit, aby se v zápisu kolektivní paměti nepokračovalo a docházelo k prolukám. To již ze zákona není možné.

Na druhou stranu jsem chtěl o svém úmyslu skončit informovat nejdříve vedení obce, i když se obávám, že moje rozhodnutí skončit se k nim již doneslo dříve, než jsem to sám oznámil. Oficiálně se tak stalo na dnešním (3. září 2019) zasedání rady, kde jsem vyvodil zodpovědnost, a vynasnažím se spolu-nalézt vhodného nástupce, nástupkyni - který/ která kronikářskou káru potáhne dál. Budu nápomocný radou, obci předám i své sbírky, protože jsem přesvědčený, že na obci jim bude dobře a budou vítaným zdrojem pro badatele a milovníky obecní historie. 

Věřím, že se mezi lidmi najde osoba, která má Dlouhou Třebovou v srdci a bude nádhernou kronikářskou práci s chutí a láskou vykonávat. 

Nepíší se mi tyto stránky lehko, kdo mě má rád, ví, jak moc mám naopak rád Dlouhou Třebovou. Ostatně, jsme "narození" ve stejný den. 21. května, jen ten rok je u nás odlišný. První písemná zmínka o naší vesničce pochází z 21. května 1304 :D 

Ale právě proto, že mám kroniku, potažmo obec rád, proto jsem se tak rozhodl. Když nemůže člověk svěřený úsek obsáhnout, přestane na to stačit, musí si to umět přiznat. 

To je i důvod, proč nehodlám kandidovat v příštích volbách. Pokud bych dokončil mandát, který běží do roku 2022, a který jsem získal od lidí, za což jim jsem moc vděčný a snažím se ho vykonávat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, budu s obcí sdílet jistou formu spolupráce dvě desetiletí. No a to není málo. Je na čase se věnovat také trochu sobě, uvolnit místo dalším lidem, schopným, zapáleným, s invencí, ale zároveň s respektem k občanům obce, který jsem vždycky měl, mám a budu mít!!!

Mám dlouhotřebováky rád. Mě každý rád nemusí. Inu, není člověk ten, aby se zavděčil lidem všem... Ale u mnohých, ač mě třeba dvakrát nemuseli -  jsem ve vzájemném vztahu cítil respekt, jistou míru ocenění a toho jsem si u daných jedinců vážil...Snad i já jsem k lidem přistupoval s respektem.... stejně tak, jako s respektem přistupuji nyní před Vás, když sepisuji tyto řádky...

Díky také stovkám  návštěvníků. Těm, kteří po třináct let vytvářeli rodinu těmto stránkám, moc si Vašich příspěvků, návštěv vážím..U editace webu, práce kronikáře jsem strávil nádherné časy...Díky za ně...Obci Dlouhá Třebová, lidem, Vám Všem...

 

S úctou 

Martin Lamplot, kronikář